طراحی دفتر اداری KL به صورت یک ساختمان نمایشگاهی است که به عنوان محیطی اداری برای یک مرکز صنعتی عمل می کند.

طراحی دفتر اداری KL
دفتر اداری KL

دامنه طراحی پروژه شامل زیباسازی محیطی با توجه به وضع موجود کارخانه ، برنامه ریزی سایت و ایجاد پل ارتباطی به بخش تولید است. سایت پروژه در مجتمع صنعتی واقع در حومه یوگیاکارتا، اندونزی واقع شده است. پروژه توسط کارخانه تولید فولاد سفارش داده شده که نیاز به دفتر برنامه ریزی و محیطی اداری به امکانات موجود در سایت را داشت. این محیط اداری – نمایشگاهی با توجه به خواسته های کارفرما، سه بخش مختلف بازاریابی ، امور مالی و بخش مدیریت را شامل می شود.

طراحی دفتر اداری KL
دفتر اداری KL

سه بخش عمده یادشده در یک محیط ده متر در دوازده متری زون بندی شده اند که توسط فضای باز با چشم اندازی زیبا و سرتاسری به کل کارخانه احاطه گردیده است.

پلان و چیدمان فضایی در طراحی دفتر اداری KL

بنا از سه سطح تشکیل می دهد که هر کدام از آنها به یک بخش اختصاص داده شده است.طراحی و چیدمان آن بگونه ای سازمان یافته که مشتریان با حضور در آنجا احساس کنند که در محیطی دوستانه و آشنا حضور یافته اند که به تمامی محیط کارخانه نیز اشراف دارند.

طراحی دفتر اداری KL - دیاگرام
دفتر اداری KL – دیاگرام

 

پلان مستطیل شکل بنا به واسطه خط موربی به دوبخش اداری تقسیم می شود که توسط خطوط عمودی راه پله های خطی به یکدیگر متصل می شوند. این هندسه خاص و متفاوت در کف باعث ایجاد آرایش خاص مبلمان برای هر طبقه می شود.

طراحی دفتر اداری KL - طبقه اول
طراحی دفتر اداری KL – طبقه اول
طراحی دفتر اداری KL - پلکان
طراحی دفتر اداری KL – پلکان
نمای چندوجهی ساختمان

فرم بنا از سطوح چند وجهی تشکیل شده که باعث میشود در هر سو نمایی متفاوت از ساختمان دیده شود. هر نما یک بازشو مثلثی با ابعاد مختلف دارد که بسته به میزان تابش خورشید در هر طرف ابعاد متفاوتی دارد و امکان پاسخگویی به محیط را می یابد.از منظر داخلی، بازشوها همانند قاب هایی هستندکه فضای باز بیرونی را در برگرفته و همچنین از نور طبیعی برای تامین نور روز استفاده میکنند.

طراحی دفتر اداری KL - فرم کلی بنا
طراحی دفتر اداری KL – فرم کلی بنا
سازه و مصالح بکار رفته در بنا

این بنای نمایشگاهی – اداری با 200 متر مربع زیر بنا دارای اسکلت فولادی ست و عمده مصالح بکار رفته در آن بتن و فلز است. به کار بردن عمده متریال های ذکر شده هدف ویژه ای را دنبال می کند و آن چیزی نیست جز بیان ماهیت صنعتی کارخانجات موجود که به تولید فولاد مشغول اند . این کار سبب می شود تا طرح و متریال مورد استفاده با اولین حضور در محیط ، در ذهن مشتریان ماندگار شود. تمامی عناصر فولادی به کار رفته در ساخت و ساز، در کارخانه ساخته شده و کارگران محلی در ساخت این پروژه مشارکت کردند .

در طراحی این دفتر اداری KL ، فضای خارجی و لندسکیپ عمدتا در جهت بهبود وضع موجود ، بهینه سازی فضاهای ارتباطی و نیز ایجاد چشم اندازی دلنشین در محیط سرد صنعتی سایت موجود صورت گرفته است. منظر سازی و ایجاد فضای سبز کوچک پیرامون بنا و همینطور فضایی که برای نشستن در محوطه تعبیه شده قابلیت آن را دارد که هم برای ملاقات های رسمی و هم غیر رسمی به کار گرفته شود.

 

آنچه در ادامه خواهید دید : تصاویر و پلان های دفتر اداری KL

Rate this post