فریار جواهریان

بیوگرافی فریار جواهریان

فریار جواهریان ، متولد مشهد ، بزرگ شده ی فرانسه و تحصیل کرده ی آمریکا است، وی در دانشگاه های تگزاس، می آی تی و هاروارد تحصیل کرده و پس از آن شرکت مهندسین مشاور گاما را پایه گذاری نمود که امروزه به واسطه ی طراحی موزه و باغ ایرانی شناخته شده است. او کیوریتور نمایشگاه های بسیاری در حوزه ی معماری، منظر، عکاسی و سینما بوده وهست.علاوه بر این وی مدیر هنری و طراح صحنه ی ده فیلم از جمله : هامون و درخت گلابی بوده است.از جمله آثار تالیفی ایشان می توان به کتاب های باغ ایرانی:حکمت کهن – منظر جدید (انتشارات موزه ی معاصر تهران،2004)، سی سال تنهایی (انتشارات دانشگاه کمبریج،2007) و مقالات بسیار در مجله ی معمار اشاره کرد.

افتخارات وی

از افتخارات فریار جواهریان می توان به برنده شدنش در مسابقۀ مدرسۀ جدید فرانسوی ها در تهران و سمت دبیر نمایشگاه های متعددی از جمله «باغ ایرانی» ، «سی سال تنهایی» در کمبریج و لندن اشاره کرد. او در سال سال ۲۰۱۲ نیز عضو هیأت داوران جایزۀ معمار آقاخان بوده است. مقالات متعددی در نشریات ایرانی و خارجی به چاپ رسانده و سخنرانی های متعددی را در دانشگاه های آکسفورد و کمبریج ارائه داده است.برنده ی جایزه ی بهترین طراح1391 از میراث فرهنگی و معمار سال 1392به انتخاب مجله معماری و ساختمان بوده و در حال حاضر طراحی پنج موزه را در دست دارد.حضور به عنوان محقق مهمان بین سال های 1392-1393در دانشگاه ه ام آی تی از دیگر فعالیت های ایشان است.

فریار جواهریان از زمانی که با کارگردان نامی داریوش مهرجویی ازدواج کرد طراحی صحنۀ ۱۰ فیلم از کارهای او را (از اجاره نشین ها تا درخت گلابی) را بر عهده داشت.

۱. فیلم سفر به سرزمین آرتور رمبو
۲. فیلم اجاره نشین ها – ۱۳۶۵
۳. فیلم شیرک – ۱۳۶۶
۴. فیلم هامون – ۱۳۶۸
۵. فیلم بانو – ۱۳۶۹
۶. فیلم کاراگاه یحیی – ۱۳۷۰
۷. فیلم سارا – ۱۳۷۱
۸. فیم پری – ۱۳۷۳
۹. فیلم لیلا – ۱۳۷۵
۱۰.  فیلم درخت گلابی – ۱۳۷۶

پروژه های اجرا شده فریار جواهریان:

– 1360-61 خانه عروس پیکاسو در جنوب فرانسه (همکاری با نسرین فقیه)
– 1368-72 ساختمان های مسکونی پیرایش
– 1372-74 ساختمان مسکونی مقصود بیگ (طرح و اجرا)
– 1374-76 انجمن خوشنویسان ایران (طرح مرمت و گسترش و اجرا)
– 1376-78 ویلاهای مسکونی در شهرک هشت بهشت دماوند
– 1380 قسمتهایی از پارک پردیس پارس (با همکاری فریدون بدر و علی رئوفی)
– 1380 معماری داخلی و تزئینات کانون وکلای دادگستری (همکاری با سید هادی میرمیران)
– 1383 خانه بختیار- فرمانیه (با همکاری فریدون بدر)
– 1383 کلاه فرنگی، دفتر فروش شهرک هشت بهشت- دماوند
– 1383 نمایشگاه و همایش باغ ایرانی- موزه هنرهای معاصر
– 1384 تاسیس مهندسین مشاور گام ما با فریدون بدر
– 1384 آپارتمان مسکونی عظیما- دروس
– 1384 معماری داخلی و محوطه سازی ساختمان مسکونی میری، نیاوران
– 1385 ساختمان اداری ونوس شیشه (شمس آباد)
– 1385 دفاتر اداری تتراپک- ولیعصر
– 1385 نمایشگاه 30 سال تنهایی- دانشگاه کمبریج
– ویلای مسکونی لواسان (با همکاری سید هادی میرمیران)
-ساختمان مسکونی اقدسیه (با همکاری ناصر موسوی)

باغ لواسان

موقعیت: ایران،تهران،لواسان

معمار: فریار جواهریان

کارفرما: خانواده جمالی

مصالح: بتن

تاریخ ساخت: ۱۳۸۷

مساحت زمین: ۹۰۰۰m۲

مساحت ساخت: ۲۵۰۰m۲

معمار: سید هادی میرمیران، حمید میرمیران

معمار منظر و طراح داخلی: فریار جواهریان

همکاران طراحی: سامان سیار، فریدون بدر

توضیحات ویلای لواسان :

ویلای لواسان آخرین پروژه­ ی سید هادی میرمیران است که در زمان فوت ایشان در حال ساخت بود.مسئولیت طراحی داخلی و منظر این ویلا بر عهده­ی مهندسین مشاور گاما قرار گرفت. این پروژه­ ی عظیم مسکونی با کانسپتی مشابه با موزه­ ی آب میرمیران وشیردل (که هنوز ساخته نشده) طراحی شده است.رویکرد اصلی در طراحی منظر، مواجهه با سایت به گونه­ای مشابه با تراس بندی­های مرسوم باغ ایرانی است.آکس اصلی با پله­هایی مجسمه وار و دو کانال آب که شیب تند زمین را می­پیماید،از شمال به جنوب کشیده شده است.تراس­ها به گونه ای طراحی شده­اند که در طول مسیر فضای مناسب برای کاربری­های گوناگون را فراهم آورند،کاربری­هایی چون: زمین تنیس، پارکینگ ماشین، باغچه های متعدد و استخر.چند آکس فرعی،محور اصلی را قطع می نمایند تا دسترسی کاربر به سطوح مختلف باغ را فراهم آورند.به پیروی از کوچه باغ­های ایرانی، محور طولی دیگری تعبیه شده است که در نهایت به کتابخانه می­رسد؛کتابخانه ای با پنجره­ هایی به شکل مشربیه که رو به حیاط با درختان انار باز می­شوند. گلخانه­ی عظیم مجموعه نیز از طریق همین حیاط قابل دسترسی است.درختان تنها در محور شمال – جنوبی کاشته شده ­اند تا مزاحمتی برای منظر زیبای رودخانه به وجود نیاورند. بدین گونه به نظر می­رسد باغ در محیط طبیعی اطرافش فرو رفته است.

ویلای لواسان

ویلای لواسان

پلان باغ لواسان

منابع : مجله ویلا ، آرل ، ویکیپدیا

Rate this post